Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
67 postów 12 komentarzy

Między młotem a kowadłem

Piotr Piętak - Opis III Rzeczpospolitej - państwa rozdzieranego na kawałki przez polityczną oligarchie POPiS -u

List otwarty do min. Glińskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wspólnym wysiłkiem zniszczyliśmy nasze i światowe dziedzictwo kulturowe jakim był i okres legalnej „Solidarności”.

Szanowny Panie Ministrze


 Kilka dni temu zorganizowano manifestację na której różnego rodzaju przedstawiciele tzw. zawodów artystycznych, celebryci i aktorzy (lub odwrotnie), reżyserzy i dyrektorzy teatrów, krytycy i znawcy mediów – krzyczeli: „nie oddamy wam kultury”. Co to właściwie znaczy w XXI wieku, w 70 lat po słynnej książce w której jej autorzy udowodnili, że kreowanie dóbr kultury w dobie środków masowego przekazu podporządkowana jest tym samym prawom co produkcja przemysłowa. Funkcjonowanie przemysłu dóbr kultury a raczej kultury masowej nie różni się prawie niczym od funkcjonowania dóbr materialnych gdzie ciągłe inwestycje – a więc kapitał – odgrywa rolę podstawową.

  Każdy towar czy to będzie Doda czy najnowszy model Forda, Joanna Krupa czy kolejna wersja systemu Windows wymaga ciągłej reklamy i obróbki - nasze celebrytki by sprzedać swoją osobę stacjom telewizyjnym czy portalom społecznościowym opowiadają o swoich intymnych przeżyciach w łóżku z kochankami czy mężami (publika woli kochanków), twórcy systemu Windows zdradzają sekrety produkcji, zakulisowe walki o władze w firmie byle tylko przyciągnąć uwagę konsumentów.


 Większa uwaga konsumentów jest równoznaczna z większym zyskom. To jest prawo kapitalizmu w dobie społeczeństwa informacyjnego. Dlatego slogan: „nie oddamy wam kultury” ma podwójny sens – po pierwsze oznacza „nie oddamy wam pieniędzy”, to my i tylko my „twórcy kultury” decydujemy w co inwestować pieniądze podatnika, po drugie to my sprawujemy dyktaturę nad „uwagą” konsumenta, to my go wychowujemy i to my kierujemy jego zainteresowaniami. Przy czym twórcy kultury masowej twierdzą, że fundamentem współczesnej kultury są problemy związane z zanikiem różnic miedzy kobietą i mężczyzną – widzimy to codziennie na ekranach telewizorów – oraz problemy związane z cielesną ekspresją ludzkiej jednostki. Człowiek jest ciałem i tylko ciałem.

 Człowiek nie ma duszy. W średniowieczu miał duszę. W wieku XIX miał świadomość. W XXI wieku człowiek nie ma duszy i nie ma świadomości – jego pamięć jest umiejscowiona w komputerze. Kultura w XXI wieku stała się swoim własnym zaprzeczeniem. Unicestwiła pamięć a wraz nią historię. Historia w kulturze XXI wieku nie istnieje. Jak w takiej sytuacji zainteresować twórców kultury naszą historią? Moim zdaniem tylko w jeden sposób: zadać sobie pytanie czy w historii Polski problem ciała – najlepiej pięknego ciała kobiety - , miłości fizycznej, seksu nie odgrywał roli w decydujących momentach naszych dziejów. I ten kto zna historię naszego kraju odpowie natychmiast – ależ tak, największe wydarzenie w historii naszego kraju, Unia polsko-litewska – miało drugie dno, wielką miłość królowej Jadwigi do Wilhelma Habsburga, do tego stopnia wielką, że Jadwiga postanowiła ze swoim faworytem pójść do łóżka.

 Jadwiga na dźwięk słowa „Jagiełło” – dostawała spazmów nienawiści. Kochała innego. Zamknięta w wieży, spuściła się po sznurze by się spotkać ze swoim ukochanym. Polscy panowie jednak byli czujni i nie dopuścili do spotkania. Unia polsko – litewska została zawarta, Jadwigę zmuszono do małżeństwa z Jagiełła. Na trupie młodej, pięknej kobiety wyrosła wielkość Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jadwigę zamordowano, ale dzięki jej śmierci, jej tragedii – Polska i Litwa mogły pokonać Zakon Krzyżacki.


 Opowiedzieć historię największego wydarzenia w naszych dziejach i największego zwycięstwa militarnego, z punktu widzenia gwałtu – dosłownego, bo przecież z punktu widzenia dzisiejszego systemu wartości Jagiełło musiał ją gwałcić – dokonanym przez Polskę i Litwę na niewinnej, pięknej dziewczynie. Podejrzewam, że ta tragiczna piękna historia nie wzbudza zainteresowania naszych polityków dlatego, że Jadwiga kochała się w Habsburgu. Jak wyglądała noc poślubna Jadwigi i Jagiełły? Bił ją. Jak i czym? Kiedy zrozumiemy, że królowie to kozły ofiarne, skazywane na śmierć przez narody nad którymi ponoć panowali? Ten temat – temat ciała niewinnej dziewczyny gwałconej przez brutalnego barbarzyńcę w imię wielkości Polski, współgra z współczesnymi wyobrażeniami tzw. twórców kultury na temat historii. Historia jest bezwzględna. Historia jest okrutna, ale czasami jak w sierpniu 1980 roku na Wybrzeżu pokazuje swoją jaśniejszą stronę. Wtedy ludzie, którzy dokonywali zwrotu w historii Polski i Europy byli aniołami w porównaniu np. z magnatami polskimi z końca XIV wieku.

 W ciągu ostatnich lat splugawiono ją do tego stopnia, że ci – np. ja – którzy chcieliby o niej pisać, nie mogą wystukać jednego zdania na klawiaturze. Wspólnym wysiłkiem zniszczyliśmy nasze i światowe dziedzictwo kulturowe jakim był strajk sierpniowy i okres legalnej „Solidarności”. Wałęsa w publicystyce prawicowej pełni rolę „karła reakcji”, odpłaca się podobnie. Ta atmosfera nienawiści – podsycanej przez obie strony – jest w pewnym wymiarze gorsza od cenzury, bowiem pozbawia nas tego wszystkiego co w naszej kulturze i historii najlepsze.


 Dlatego my ludzie normalni, broń Boże „twórcy kultury”, lecz próbujący pisać, bo tylko wtedy odzyskujemy poczucie wolności i poczucie ryzyka związanego z twórczością, musimy bronić naszej historii i naszej kultury przed zgrają manifestantów, którzy obrzucali Pana wyzwiskami ale także przed zgrają urzędników z IPN, którzy niszczą naszą historię. Dlatego spróbowałem w metaforycznej formie opisać fenomen „Solidarności” – kto ciekaw niech zajrzy do kwartalnika Akcent nr. 3 z br. lub przeczytać fragment opowiadania pt. „Donos czyli opowieść o pisaniu” pod adresem //akcentpismo.pl/?page_id=4319 - utwór dedykowałem L. Wałęsie.

  Piotr Piętak

KOMENTARZE

  • Proszę Pana...
    Chcieliśmy ten kapitalizm, to go mamy. Zupełnie nie rozumiem teraz tych wszystkich pretensji do kapitalizmu, ze upragniony przyszedł i dla swojego zysku okradł nas ze wszystkiego. Wy się zdecydujcie o co Wam chodzi? W socjaliźmie majątek gospodarczy był w rękach państwa, pożytki z niego szły na naszą edukację, służbę zdrowia, emerytury gwarantowane przez państwo, bogaty pakiet socjalny itd, itp Więc chcieliście kapitalizmu w którym wiadomo, że wszystko jest prywatne i pożytki idą do prywatnych kieszeni włascicieli majątku gospodarczego. Z historii (i nie tylko) wiemy jak w kapitaliźmie czy feudaliźmie, czy niewolnictwie wyglądają stosunki właściciel - pracownik (a raczej niewolnik) więc czego się spodziewaliście po obaleniu tego polskiego socjalizmu?
    O co Wam teraz chodzi, skoro macie to czego chcieliście?
  • @Jan Paweł 21:57:36
    Z całym szacunkiem, ale ja nic nie piszę o kapitalizmie, może pan pomylił teksty

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31