Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
67 postów 12 komentarzy

Między młotem a kowadłem

Piotr Piętak - Opis III Rzeczpospolitej - państwa rozdzieranego na kawałki przez polityczną oligarchie POPiS -u

Wojna ideologiczna - Safjan contra J. Kaczyński

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Konflikt między Brukselą i Warszawą nie wygasa, wręcz przeciwnie pod wpływem kasty prawników, którzy mają ogromne wpływy w UE, konflikt ten „instytucjonalizuje się” w łonie Komisji Europejskiej

Konflikt między Brukselą i Warszawą nie wygasa, wręcz przeciwnie pod wpływem kasty prawników, którzy mają ogromne wpływy w UE, konflikt ten „instytucjonalizuje się” w łonie Komisji Europejskiej w momencie kiedy elity europejskie przygotowują jednocześnie podział UE na dwie strefy, „dwie prędkości”. Polska oskarżana o łamanie praworządności, z narodowa walutą ląduje w tej sytuacji automatycznie w sferze państw, które sa wyrzucane za burtę europejskiej konstrukcji. Dzisiaj – jak podaja media - Komisja Europejska bada możliwości zwiększenia presji na Warszawę w związku z prowadzoną wobec Polski procedurą w sprawie praworządności - pisze w piątek "Sueddeutsche Zeitung". Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że Berlin popiera Fransa Timmermansa. "Rząd w Warszawie odrzucił zalecenie KE zmiany ustawy o reformie Trybunału Konstytucyjnego, która zdaniem Brukseli narusza polską konstytucję" - czytamy w "SZ".


 Przypomnijmy, że politycy UE powtarzają to co mówią i piszą od półtora roku najwybitniejsi polscy prawnicy m.in. prof. Marek Safjan prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1997 – 2006, od 2009 roku sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W kwietniu 2015 roku został wybrany na drugą kadencję, czyli będzie sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do 2021 roku. Frans Timmermans mówi to co mówi, pisze i myśli prof. Safjan. Przypomnijmy, że w związku z niepublikowaniem przez rząd Reaty Szydło wyroków TK, prof. Safjan stwierdził, cytuje:

  „Władza wykonawcza nie ma żadnych kompetencji do badania prawidłowości wydania wyroku przez jakikolwiek sąd. A tym bardziej konstytucyjny. Wyroki Trybunału - jak mówi konstytucja - są "powszechnie obowiązujące" i "ostateczne". Czyli obowiązują, nawet jeśli byłyby wydane z wadą prawną. Sąd konstytucyjny jest instancją ostateczną i nie istnieje żadna kontrola jego wyroków. W wielu krajach pojawiają się zarzuty, że w jakimś wyroku sąd konstytucyjny np. przekroczył swoje uprawnienia. Niemiecki trybunał często bywa w takim sporze z Bundestagiem i rządem. Ale na zarzutach się kończy, wyrok jest krytykowany, ale uznawany. Zarzuty przekroczenia kompetencji pojawiają się też pod adresem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym zasiadam. Np. ze strony krajowych sądów konstytucyjnych. Ale to jest dialog sądów, a nie bojkot wyroku.”.

 

 Ale to nie wszystko, prof. Safjan stoi na stanowisku radykalnie sprzecznym z poglądami na prawo prezentowanymi np. przez prezesa PiS. Na pytanie co jest ważniejsze – standardy konstytucyjne czy unikniecie chaosu w państwie, prof. Safjan, odpowiedział:

 

  „Odpowiedź jest jednoznaczna: standardy konstytucyjne. Ład i spokój same w sobie nie są wartością. Mieliśmy je w środkowym okresie rządów Gomułki czy Gierka. I nie mieliśmy podstawowych praw obywatelskich. Czy to ma być wzór do naśladowania?! Żyjemy w XXI wieku, w środku Europy. Nie możemy się godzić na tworzenie z Polski enklawy, w której zawiesza się podstawowe prawa i wolności ludzi. W której znosi się zasadę trójpodziału władzy. Przecież to oznaczałoby koniec rządów demokratycznych. Dalibyśmy rządzącym możliwość, by w imię bezpieczeństwa i spokoju robili wszystko. Tylko że ten spokój i bezpieczeństwo będą pozorne, skoro władzy nic nie krępuje. Skoro już dziś mamy prokuratora generalnego o....

ciąg dalszy wpisu tutaj:

Piotr Piętak

 

 

KOMENTARZE

 • @Netwalker 16:51:31
  //Czy nie przesadza pan z tymi najwybitniejszmi POLSKIMI prawnikami?
  Na czym ta wybitność polega?//

  Skoro P. Piętak dostąpił zaszczytu bycia ojcem chrzestnym żyda Dorna
  http://www.pardon.pl/artykul/1170/dorn_ochrzcil_sie_z_milosci
  to wydaje się, że już każdy żyd jest dla niego wybitny, w przypadku żyda Safjana można śmiało cofnąć się aż do "wybitnego" żyda Hansa Kelsena który wymyślił ten cyrk z TK
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hans_Kelsen
 • @Arjanek 17:11:21
  : ))) Ave.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930