Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
67 postów 12 komentarzy

Między młotem a kowadłem

Piotr Piętak - Opis III Rzeczpospolitej - państwa rozdzieranego na kawałki przez polityczną oligarchie POPiS -u

Karły udające olbrzymów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dzisiaj, słuchając – czasami – przemówień prezesa PiS, mam wrażenie, że zagraża nam znów odrestaurowane Cesarstwo Niemieckie okupujące Europe i Polskę. J. Kaczyński odgrywa anty-Dmowskiego,

Na marginesach propagandowej historii Polski wydanej po angielsku w USA przez naszą emigrację, Cz. Miłosz odczytywał krótkie komentarze młodych Amerykanów na temat naszej martyrologii, honory, bronienia zasad przez Naród Polski i jego przywódców. Zapamiętałem dwa komentarze amerykańskich studentów: „karły udające olbrzymów” (z trema wykrzyknikami), „śmieszne liliputy” (z trzema kropkami). Nie chcę nikogo obrażać, ale oglądając debatę sejmową na temat wyboru D. Tuska miałem wrażenia, że te krótkie refleksje młodych amerykanów materializują się w gestach i przemówieniach przywódców PiS –u.


  W polityce nie zasady są święte, lecz interesy ekonomiczne – tak nauczał R. Dmowski, którego uczniami są ponoć J. Kaczyński czy A. Macierewicz. Jeżeli minister MON zrywa kontrakt z firma francuską, to wtedy prezydent Hollande mówi -wy macie zasady, my wpływ na rozdział funduszy unijnych. Skandaliczna uwaga prezydenta Francji nie jest związana z wyborem Tuska, lecz zerwaniem kontraktów z firmami francuskimi przez A. Macierewicza. W polityce zawsze się płaci za błędy. A jeżeli popełnia się takie błędy jak polityka ministra MON względem interesów francuskich firm zbrojeniowych w ten czy inny sposób kontrolowanych przez francuskie państwo, to płaci się podwójnie.

  Francja będzie walczyła by fundusze przeznaczone teoretycznie nam trafiły do Rumunii i Bułgarii i wtedy premier Orban znowu ja poprze., bo dostanie gwarancję od rządów tych krajów, że część tych funduszy będą napełniały kasę firm węgierskich. Tak wygląda polityka. Tak zawsze wyglądała polityka. Tego przez całe swoje życie uczył R. Dmowski. Uczył jeszcze jednego – Polska by odzyskać i utrzymać niepodległość musi się zdecydować na współpracę albo z Rosją albo z Niemcami. Jego wywód – dlaczego Polska powinna stawiać na Rosje jest warty w aktualnej konfiguracji politycznej przypomnienia. Po reformach w 1864 r. Rosja weszła na ścieżkę normalnego rozwoju społeczeństwa europejskiego. Pomiędzy 1864 r. i przewrotem październikowym z 1917 r. Rosja należała do europejskiej cywilizacji (jedyny raz w swoich dziejach), to nie była Rosja samodzierżawia opisana przez de Custina, tylko Rosja reformująca swoje sądy, szkolnictwo, gospodarkę. Wtedy właśnie powstało w Rosji społeczeństwo obywatelskie którego najdobitniejszym przykładem było powołanie samorządu ziemskiego oraz niezależnych sądów.

 Tę szansę cywilizacyjną – związana z europeizacją Rosji – dostrzegł Dmowski, który zrozumiał, że inicjator zaborów Polski, po 1864 r. nie jest już Rosja z Dziadów Mickiewicza, i że z taką Rosją można i należy uprawiać politykę. Dostrzegł to – mimo, ze Polska właśnie w tych latach jest brutalnie rusyfikowana, ze na terenach Kongresówki panuje permanentny stan wojenny. I właśnie na tym, ze był zdolny do spojrzenia na Rosję nie tylko z punktu widzenia cierpień własnego narodu, lecz także z punktu widzenia racjonalnego wręcz naukowego polega geniusz polityczny twórcy endecji. Dostrzegł on również, ze Rosja rozrywana konfliktami jest zaborcą coraz słabszym, porównując skutki germanizacji w Wielkopolsce z skutkami rusyfikacji dochodzi do wniosku, że dla narodu polskiego niebezpieczniejsze jest Cesarstwo Niemieckie, którego administracja i przywódcy są biurokratyczno-naukową maszyną skierowana przeciwko Polakom.

  Nadchodzi rok 1905 i wszystkie analizy Dmowskiego okazują się słuszne. Rewolucja zmienia nieodwołalnie Rosję a Car jest zmuszony do demokratyzacji samodzierżawia. Odbywają się pierwsze wybory do Dumy w których wygrywa partia kadetów czyli zwolenników kontynuacji kapitalistycznych i liberalnych reform. Endecy startują w wyborach, w ten sposób stają się sprzymierzeńcami Rosji liberalnej. Dzisiaj, słuchając – czasami – przemówień prezesa PiS, mam wrażenie, że zagraża nam znów odrestaurowane Cesarstwo Niemieckie okupujące Europe i Polskę. J. Kaczyński odgrywa anty-Dmowskiego....

ciąg dalszy wpisu tutaj

Piotr Piętak

 

 

KOMENTARZE

 • Tak, tylko, by lemingi dziś spijające słodycz ust premier Szydło
  co krzyczy, to myśmy wygrali a 27 krajów Unii przegrało cokolwiek zrozumiały. Mogą mówić o Pol-exicie, tylko co wtedy? Rus-intro? Powiemy Putinowi jak dziewica "bierz mnie, jam twoja"? A co znaczymy, gdy zwykły poseł, którego światła myśl, wskazała mu, schowaj się w dziurze na czas wyborów, może cię nie zauważą, zaczyna dowodzić dyplomacją? Mamy wynik, konsolidację całej Europy i 27:1 tupiącego nóżką dzieciaczka. A ja wam zrobię na złość, nie podpiszę protokołu.
 • @Zawisza Niebieski 21:45:56
  E tam, tylko Europa,
  cały wszechświat patrzy i wszystkie obce cywilizacje!
  To koniec PIS-u
  KONIEC

  https://pbs.twimg.com/media/C6prNVAWkAIZt61.jpg
 • @Husky 22:02:58
  Wiesz co Husky, kiedyś programowałem duże komputery, w PL1, programowałem sterowniki maszyn i stwierdzam, że kiepsko ciebie zaprogramowano. Nie wiem czy byleś wtedy jeszcze wtedy w kraju, czy już inne narody swym podatkiem wspierałeś, nam tylko każąc spijać efekty swej zaprogramowanej mądrości? Ale był w radiu taki program "fachowcy" i tam na wstępie była piosenka, "...bo dobry Bóg zrobił co mógł... teraz trzeba zawołać fachowca..." Wezwij jakiegoś myślącego, bo ten co to wcześniej zrobił straszną fuszerkę odstawił. Ciężko złapać kontakt. Czyżby był po zawodówce miłośnika babcinych emerytur Tadeusza R.? Ci nam całkowicie telewizję rozwalili, która dziś stojąc na krawędzi bankructwa obraża inteligencję Polaka.
 • @Husky 22:02:58
  Wiesz co Husky, kiedyś programowałem duże komputery, w PL1, programowałem sterowniki maszyn i stwierdzam, że kiepsko ciebie zaprogramowano. Nie wiem czy byleś wtedy jeszcze wtedy w kraju, czy już inne narody swym podatkiem wspierałeś, nam tylko każąc spijać efekty swej zaprogramowanej mądrości? Ale był w radiu taki program "fachowcy" i tam na wstępie była piosenka, "...bo dobry Bóg zrobił co mógł... teraz trzeba zawołać fachowca..." Wezwij jakiegoś myślącego, bo ten co to wcześniej zrobił straszną fuszerkę odstawił. Ciężko złapać kontakt.
  To tak jak zapytano Tuska, w jakim języku będzie z rządem PiS rozmawiać, ten odpowiedział, że spróbuje po Polsku. No ale czy ci po Polsku zrozumieją? Będzie ciężko.
  Czyżby ten fachowiec był po zawodówce miłośnika babcinych emerytur niejakiego Tadeusza R.? Ci nam całkowicie telewizję rozwalili, która dziś stojąc na krawędzi bankructwa obraża inteligencję Polaka.
  Kolejni ludzie mówią ci, o blamażu marionetek Kaczyńskiego i jego samego a ty zaprogramowane, stare tezy wygłaszasz.
 • @Zawisza Niebieski 22:33:31
  //Kolejni ludzie mówią ci, o blamażu marionetek Kaczyńskiego //
  iem, wiem LUDZIE (sic)

  polecam:
  opinie ludzi - prawych ludzi, nie zaprzancow i politycznych kreatur

  http://dd.neon24.pl/post/137460,unia-pokazala-ze-tusk-jest-nikim
 • @Husky 22:38:29
  Husky .. lepiej byś przestał ujadać i oszczędzić sobie wstydu .
 • @Husky 22:38:29
  czym ty się chwalisz ..

  Tak,racja - śmieją się z Tuska,śmieją się z fiuta 4%, Merkel i jej fagasów...
  Szydło rules - znakomity występ - brawo.
  nadużycie link skomentuj
  Seth 11.03.2017 22:55:14

  Tak już chyba widzisz ..twój poziom i tych co cię otaczają .
 • Piotr Piętak
  oczywiści 5* za ciekawe przemyślenia ... poraża brak odpowiedzialności kraj ..
 • @fabi 22:59:53
  oszczędzić sobie wstydu

  Niemcy szykują się do rozpadu UE. Ale odpowie za to NIEMIECKI kandydat. Genialny ruch Kaczyńskiego
 • @Husky 23:14:11
  o Niemców i unię to ty się nie martw ... a Kaczyński ma wiele genialnych ruchów ..i pomysłów ..

  Jarosław Kaczyński: „Stworzenie wspólnej armii przez Unię Europejską dałoby Brukseli status supermocarstwa porównywalnego z Waszyngtonem”

  Przespał się z tym i zaprosił amerykanów .. pilnują Polski wschodniej zakwaterowani przy zachodniej ..
 • Zadziwiające
  Jak to pisowskie ratlerki zawsze widzą geniusz Kaczyńskiego & ska.
  Im bardziej pisowcy wychodzą na głupa, tym większy ich "geniusz".

  Trzeba było poprzeć Walonię przeciwko CETA, a nie bez słowa sprzedawać Polskę żydowskim korporacjom, ale jakoś wtedy ich geniusz ich zawiódł.
  Pewnie nastąpiło jakieś delikatne przesunięcie wajchy za oceanem i stąd ich ta buta i stawianie się Niemcom, bo przecież wiadomo, że są najbardziej gorliwymi lokajami w całej Europie - patrz okrzyki i śpiewy na Majdanie i darowizny żydowskim kacykom i najgłośniejsze ujadanie na Rosję, bez względu na dalsze pogrążenie resztek polskiej gospodarki.
 • @Lotna 12:37:59
  Genialny cytat:

  "Dmowski uczył jeszcze jednego – Polska by odzyskać i utrzymać niepodległość musi się zdecydować na współpracę: albo z Rosją, albo z Niemcami. Jego wywód – dlaczego Polska powinna stawiać na Rosje jest warty w aktualnej konfiguracji politycznej przypomnienia. Po reformach w 1864 r. Rosja weszła na ścieżkę normalnego rozwoju społeczeństwa europejskiego. Pomiędzy 1864 r. i przewrotem październikowym z 1917 r. Rosja należała do europejskiej cywilizacji (jedyny raz w swoich dziejach), to nie była Rosja samodzierżawia opisana przez de Custina, tylko Rosja reformująca swoje sądy, szkolnictwo, gospodarkę. Wtedy właśnie powstało w Rosji społeczeństwo obywatelskie którego najdobitniejszym przykładem było powołanie samorządu ziemskiego oraz niezależnych sądów."

  mała korekta do obecnych realiów:

  "Po reformach lat 1949-1955 Niemcy weszły na ścieżkę normalnego rozwoju społeczeństwa europejskiego. Od 1949 r. Niemcy należały do europejskiej cywilizacji (jedyny raz w swoich dziejach od 1871 r.), to nie były Niemcy cesarsko-imperialistyczne, jakie wszyscy znamy, ani posthitlerowsko-roszczeniowe, jakie nam przedstawiała gomułkowska propaganda, tylko Niemcy europejskie, reformujące swoje sądy, szkolnictwo, gospodarkę. Po wojnie właśnie powstało w Niemczech społeczeństwo obywatelskie, którego najdobitniejszym przykładem było szczere zaangażowanie w budowę ponadnarodowej UE".

  Oczywiście rolę Niemiec w UE trzeba obserwować pod lupą. Ale nie można być bezkrytycznie wrogim.

  Niemcy już raz odegrały niesamowicie kulturotwórczą rolę w historii porozbiorowej Polski: pierwsza połowa XVIII wieku i oddolna, dobrowolna asymilacja (niemająca nic wspólnego z germanizacją).

  Jeśli w Europie rysuje się silna oś francusko-rosyjska (bo oś brytyjsko-rosyjska dziś to tylko mrzonki przeszłości, bez oparcia w realiach - Brytowie czują, że sojusznikiem USA, a jeśli już, to prędzej Niemcy, niż Rosja), to w interesie i Polski, i Wielkiej Brytanii, jest stworzenie niepisanego, acz skutecznego i sprawnego sojuszu: anglosasko-germańsko-słowiańskiego, który przemodeluje zmierzającą w stronę katastrofy unię nastawioną na islamizację....

  Pytanie, ile Angela ma wspólnego z sojuszem Tusk - May....
  Bo że będzie się tego odżegnywać, to jasne i zrozumiałe.
  Ale czy inicjowała to?

  Szansą dla Europy nie jest politpoprawna otwartość na islamizację.

  Szansą dla Europy jest asymilacja tych, którzy już przybyli + bardzo intensywne wzmocnienie jedności Europy w kwestiach absolutnie pryncypialnych (całkowity zakaz rozprzestrzeniania się stref "szariatu"), zgodnie z linią wyznaczoną przez Szwajcarów: meczety, owszem, ale brak zgody na minarety.

  Szansą dla Europy jest duchowo-materialna re-łacinizacja.
  Z Uniwersytetami i elitami intelektualnymi w roli średniowiecznych świątyń.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930