Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
67 postów 12 komentarzy

Między młotem a kowadłem

Piotr Piętak - Opis III Rzeczpospolitej - państwa rozdzieranego na kawałki przez polityczną oligarchie POPiS -u

A. Macierewicz contra Putin

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wojna informacyjna i cyberbezpieczeństwo to priorytet w dzisiejszych czasach każdego państwa - szczególnie tego, którego relacje z Rosja nie są najlepsze

Od dłuższego czasu minister MON A. Macierewicz coraz więcej miejsca w swoich przemówieniach poświęca wojnie informacyjnej , w licznych wystąpieniach przypomina, że Rosja prowadzi tą wojnę cały czas i że tzw. cyberprzestrzeń stała się współczesnym polem bitwy na którym nasz odwieczny wróg odnosi same sukcesy. 7 września 2017 roku A. Macierewicz w wystąpieniu w Krakowie na sympozjum poświęconym cyberbezpieczeństwie, stwierdził m.in., że Rosja dysponuje całymi fabrykami trolli, którzy „prowadzą na masową skalę operacje informacyjne, czy lepiej powiedzieć, dezinformacyjne, zaplanowane m.in. przez rosyjski wywiad”. Dodał, że te grupy osób są w mediach społecznościowych wspierane przez boty, czyli programy dystrybuujące wcześniej przygotowany przekaz.

  Wśród przykładów ataków w cyberprzestrzeni minister obrony podał: paraliż stron internetowych parlamentu, ministerstw i banków w Estonii 2007 r., ataki hakerskie przed i podczas szczytu NATO w Warszawie, działania rosyjskich hakerów przeciw elektrowniom w amerykańskim stanie Vermont oraz północnokoreańskiej grupy Lazarus, która próbowała zdestabilizować globalny system finansowy. Wspomniał też o wirusie „Pietia”, który wywołał szkody na Ukrainie oraz o działaniach rosyjskich hakerów podczas niedawnego referendum w Katalonii. Do tej listy warto dodać wczorajszy atak hakerów północnokoreańskich – przeszkalanych przez rosyjskich specjalistów - na komputery południowokoreańskiego cyberdowództwa wojskowego i wykradzeniu przez nich tajnych danych. Zagrożenia ze strony rosyjskiej cyber armii trolli i hakerów Putina powinny napotkać zdecydowane działanie państw NATO – stwierdza A. Macierewicz, który zapowiada zorganizowanie w ciągu dwóch lat jednostkę cybernetyczna w ramach wojska polskiego liczącą 1 tys. żołnierzy. Jest to - zdaniem specjalistów – finansowe, organizacyjne i intelektualne szaleństwo. Wyrzucanie pieniędzy w błoto. W licznych wystąpieniach A. Macierewicza nie pojawia się pytanie kluczowe dla prowadzenia wojny – lub obrony – informacyjnej z Rosją.

  Pytanie to brzmi – dlaczego Rosja jest tak skuteczna w wojnie informacyjnej, dlaczego odnosi same sukcesy? Bez próby odpowiedzi na to pytanie - a raczej prób, dyskusji na ten temat – wszelkie działania w cyberprzestrzeni wymierzane w rosyjskich hakerów i trolli pozostaną bezskuteczne. Pierwsza informacja niezbędna aby czytelnik zrozumiał problem, który omawiam brzmi: cała infrastruktura Internetu zbudowana jest przez informatyków z tzw. Ruchu Wolnego Oprogramowania, który przez lata za darmo dostarczali nam narzędzi do obsługiwania sieci. Informatycy z RWO to przede wszystkim fanatycy systemu Linux i tzw. języków skryptowych w których programuje się wirusy i boty. Otóż przygotowując się do do wywołania „wojny informacyjnej” byłym krajom socjalistycznym czyli także Polski, Rosja przeprowadziła radykalna reformę nauczania informatyki w liceach. Putin jest człowiekiem oświeconym i otoczonym najwybitniejszymi doradcami w kwestii informatyzacji kraju i funkcjonowania Internetu. Od 2007 roku premier Putin zachęcał- administrację rosyjską do korzystania z „wolnego oprogramowania” (open-source), a Leonid Reiman, rosyjski minister komunikacji, ogłosił już w 2007 r. – po ataku nie do końca udanym na Estonie - że do 2009 roku na wszystkich szkolnych komputerach zostanie zainstalowany rosyjska wersja Linuksa (sztandarowy produkt „wolnego oprogramowania”).

 28 grudnia 2010 roku premier Rosji Putin podpisał przejście informatycznych systemów administracji państwowej, bazujących na systemie operacyjnym Windows, na system Linux. Jednocześnie 60 tysięcy nauczycieli informatyki w Rosji otrzymało CD z dystrybucją Linuxa i jest zobowiązana na lekcjach informatyki nauczać uczniów podstaw funkcjonowania tego darmowego sytemu operacyjnego. Można podziwiać determinizm elity politycznej Rosji, która – na wzór reform Piotra I – chce z jednej strony odgórnie zmienić sposób funkcjonowania swojej administracji, z drugiej zaś uniezależnić się od monopolu informatycznego amerykańskiej firmy Microsoft. Reforma ta świadczy o przenikliwości rosyjskiego przywódcy i o jego doskonałej orientacji w skomplikowanych kwestiach społeczeństwa informacyjnego. Reforma ta umożliwiła w ciągu 10 lat na produkcję tysięcy trolli i hakerów. 10 lat, a nie dwóch. Jednak to nie koniec – wojna informacyjna to umiejętność manipulowania informacją jej fałszowanie. Rosjanie są w tym mistrzami, ponieważ cała historia Rosji i ZSRR tego ich nauczyła. Rosjanie to urodzeni manipulatorzy i urodzeni fachowcy od tworzenia wirtualnych rzeczywistości, które sa kamieniem węgielnym internetowej cywilizacji. Skąd te umiejętności? Podręczniki od teorii współczesnych mediów elektronicznych swój wykład zaczynają prawie zawsze od wyjaśnienia czym były wioski Potiomkina.

 Według historyków pod koniec XVIII wieku caryca Katarzyna Wielka postanowiła na własne oczy zobaczyć w jakich warunkach żyją chłopi. Kniaź Potiomkin jej kochanek i minister, rozkazał zbudować imitacje wiosek wzdłuż planowej trasy wyprawy. Każda wioska składała się z rzędu ustrojonych w kwiaty pięknych fasad zwróconych w stronę drogi i umieszczonej w pewnej odległości od niej. Maskarada się udała w 100% ponieważ caryca nigdy nie wysiadła z powozu i wróciła z podróży przekonana, że chłopi rosyjscy żyją szczęśliwie i dostatnio. Zmieniając wioski w fasady kniaź Potiomkin stworzył iluzje rzeczywistości. Wiek XX przyniósł bardziej efektywną metodę tworzenia iluzji rzeczywistości: jest nią – kino. Zastępując okno powozu lub samochodu ekranem, na którym wyświetlane są obrazy kino fabularne stworzyło nowe możliwości symulacji czy tworzenia iluzji rzeczywistość. Kino fabularne, które znamy, opiera się na okłamywaniu widza. Różnica między wioska Potiomkina i kinem jest taka, że w nieruchomej wiosce to widz się porusza, natomiast w kinie widz jest nieruchomy, porusza się zaś sam film. Montaż – to kluczowa XX-wieczna technologia imitowania rzeczywistości. Teoretycy filmu wyróżniają wiele rodzajów montażu, jednak dla naszego tematu warto wymienić dwa główne: montaż równoległy zwany po prostu montażem, w którym osobne rzeczywistości tworzą kolejne momenty na osi czasowej, oraz montaż w kadrze (o wiele rzadziej w filmie używany) w którym osobne rzeczywistości stanowią części jednego obrazu. Montaż – to kluczowa XX-wieczna technologia imitowania rzeczywistości.

 W filmie fabularnym montaż był używany do manipulacji ideologicznej ale także do konstruowania znaczenia (lub wywołania odpowiedniego stanu psychicznego widza) z osobnych fragmentów rzeczywistości przed-filmowej. Teoretycy kina nazywają tą imitacje-manipulacje efektem Kuleszowa, radzieckiego reżysera, który w latach 20-tych XX wieku przeprowadził eksperyment montując ujęcie nieruchomej twarzy aktora z ujęciami talerza zupy, kobiety w trumnie,i śmiejącego się dziecka co spowodowało, że publiczność przypisała neutralnej twarzy kolejno uczucia głodu, rozpaczy i czułości.Efekt Kuleszowa udowodnił bezapelacyjnie, iż montaż odgrywa decydująca role w formowaniu znaczeń w filmie. Montaż to prawdziwa medialna maszyna do konstruowania wyrafinowanych kłamstw i deformowania rzeczywistości i umysłu widza. Po II wojnie światowej dokonała się stopniowa przemiana od filmowego do elektronicznego zapisywania i edycji obrazu. Ta przemiana przynosi ze sobą nową technikę – kluczowanie, która polega na łączeniu dwu różnych źródeł obrazu n.p tym drugim źródłem może być kamera pokazująca obraz na żywo co zwiększa niepomiernie możliwość imitowania rzeczywistości. W telewizji od tej chwili zaczęto używać metody kluczowania w pojedynczym kadrze (montaż kadrowy). Możliwości manipulowania, kłamania i tworzenia nieistniejącej rzeczywistości wzrosły niepomiernie. Cała historia Rosji jest nierealna – dzisiaj powiedzielibyśmy wirtualna to dlatego Rosjanie tak dobrze się w Internecie odnajdują. Najwybitniejszym specjalistą od funkcjonowania informacji w Internecie jest oczywiści Rosjanin, Lev Manovich – który na szczęście wyemigrował do USA. Jego wpis o Internecie zrobił w USA nieprawdopodobną karierę i jest cytowany przez wszystkich: „mnie – obywatelowi postkomunistycznemu – Internet przypomina raczej komunalne mieszkanie z czasów stalinowskich – nie ma żadnej prywatności, wszyscy na siebie donoszą, a do wspólnej kuchni i ubikacji, trzeba stać w kolejce.”. Jego książka pt. „Język nowych mediów” jest Biblią w środowisku rosyjskich hakerów. Podstawowa trudność w organizowaniu wojny informacyjnej – na różnych poziomach strategicznych – to umiejętność jednoczesnej analizy informatycznej i kulturowej przekazu, informacji. A to oznacza, że polski antyhaker musi dysponować zarówno wiedzą informatyczną – PHP, Python, wyrażenie algebraiczne, Linux itd. – jak i wiedzą z zakresu wirtualnej historii Rosji – Kucharzewski, Becancon, Walicki, M. Melia itd. oraz wiedzą z zakresu historii kina i technik filmowych. Takich specjalistów nie wykształci się w ciągu dwóch lat. Niech minister MON zastanowi się trochę co mówi.

Piotr Piętak

 

KOMENTARZE

 • Maciarewicz kontra Putin.
  To bardzo dobre zestawienie.
  Pisałem już o życiu imperiów... które powstają za sprawą genialnych przywódców a upadają za sprawą ich dalekich i całkiem zidiociałych potomków.
  Natura bowiem rozdaje talenty statystycznie uczciwie a nie wg statusu społecznego,
  Imperia tworzą obdarzeni geniuszem przez naturę ale władzę kontynuują już całkiem przeciętni ludzie "nadzwyczajnej kasty" danego imperium czyli jego "elyty" najczęściej rodowe.

  Macierewicz uosabia "elyty" upadającego imperium globalnej mafii żydowskiej a Putin jest uosobieniem twórcy wzrastającego imperium.

  Macierewicz jest bardzo podobny w swojej "logice" z "elytami" rządzącymi w USA czy w UE (pogarda dla prawdy obiektywnej , skrajne zakłamanie, podwójne standardy, pogarda dla logiki oraz dla odbiorców bzdur które publicznie wygadują).

  Putin wręcz odwrotnie. To co mówi jest głęboko spójne logicznie, trzyma się faktów, zawsze posiada jakiegoś "asa w rękawie" w pozytywnym tego słowa znaczeniu czyli jakąś przewagę intelektualną....

  Piękne zestawienie typowych przedstawicieli imperium upadającego i wzrastającego.

  Przykładów w historii cywilizacji jest wiele (historyczne imperia ... wzrost i upadek).
 • @ireneusz 18:53:18
  No .. przecież pracuje w interesach globalnych globalnego imperium globalnej mafii żydowskiej.
  Jest pięknym przykładem przedstawiciela tego imperium...
  Takich "Macierewiczów" we władzach czy w mediach tego imperium w USA, w UE jest na pęczki... to widać przecież na co dzień w mainstreamowych mediach... a niektórzy swoją pogardę dla faktów, logiki, zdrowego rozsądku oraz wręcz swoją tożsamość ukrywają... ale koszerna słoma spod maseczki wyłazi przy każdej okazji.
 • Panie Piotrze,
  A niech ta chazarska gnida sobie popierdzi, w końcu za to mu płacą.
  Co to Panu przeszkadza?
  Nikt mądry go nie słucha.
 • Rosja w tej wojnie propagandowej wcale nie musi sie wysilac.
  Wystarczy,ze sie prawdy trzyma. Amerykanie sami sie zakalupuckali we wlasne klamstwa na poziomie rozchisteryzowanych nastolatek.
 • @staszek kieliszek 06:07:49
  Dokładnie taki sam komentarz chciałem tutaj umieścić.
  P. Piętak zadaje pytanie: "dlaczego Rosja jest tak skuteczna w wojnie informacyjnej, dlaczego odnosi same sukcesy? "
  Dlate że PRAWDA jest po stronie Rosji!
  To Zachód jest mistrzem manipulacji co widać dobrze po ogłupionym polskim narodzie. Zniszczono nam kraj, wyprzedano majątek, wygoniono ludzi za chlebem, mamy mniej wolności niż za tzw. "komuny" a większość ludzi dalej nic nie rozumie...
 • @Robik 06:43:18
  110% racji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31